Skládejte se písmena

 Copak jste si asi pod tímto názvem představovali?

Určitě ne takovou báječnou hru, kterou jsme si zahráli dnes ve skupinách.

Jak vidíte na fotkách, měli jsme hrací plochu ve tvaru šnečka, který ve své ulitě skrýval spoustu písmen. Každá skupina dostala ještě hrací kostku a figurky berušek, které označovaly pozice jednotlivých hráčů. Díky hrací kostce, jsme se mimo jiné i pořádně procvičili v číselné řadě od 1 do 6.

Co bylo naším úkolem? Jaký byl plán?

Samozřejmě dostat svou berušku úplně do středu šnečka :o))

 Ale jak?

Každý kdo hodil kostkou, musel vymyslet slovo na dané písmeno vyznačené na políčku, kde si stoupnul, vyslabikovat ho a určit počet jeho slabik. Ostatní spoluhráči kontrolovali, zda vše udělal správně a tím si obhájil svou pozici. Pokud udělal chybu, cestoval zase zpátky na původní políčko.

Stalo-li se, že někdo nepoznal písmenko, na něhož si stoupnul, děti ve skupině mu poradily a pokud nevěděly ani ony, řekla jsem mu to já. To se nepočítalo do obhajoby pozice :o))

Děti se tak zabraly do hry, že místo, aby čekaly na to až jejich soupeř udělá chybu, už dopředu mu radily slova i počty slabik :o)))) Takže vítězství mnohých byla opravdu "o prsa"

Všichni získali sladkou odměnu :o))

K čemu se "zdržovat" se hrou? Je třeba se učit a učit a vyplňovat kolonky v pracovních sešitech.... :o)))

Dovolila jsem si malé pousmání, protože si myslím, že díky i takto malé hře do sebe děti dostanou, alespoň základ mnohých dovedností a ty už pak budeme jen rozvíjet.

Jen si představte, co vše si musí v sobě v tu chvíli srovnat!

Musí se umět dohodnout ve skupině, musí uznat názory ostatních, ohodnotit jejich výkon, slušně dát najevo svou nespokojenost, musí spolu navzájem komunikovat..., procvičí si nejen grafický znak tiskacícho písma, ale propojí si ho se slovem, které zná...., propojí si symbol číslice s počtem prvků-počtem políček...

Prostě jedna taková "zdržovací" hra vydá za spoustu proseděných a promluvených hodin :o))

No, přiznávám, že tiší jsme zrovna nebyli :o) Ale to k vášnivé hře prostě patří. Máte-li chuť podívejte se na video.

A.Š.